Dnes je 28.septembra 2022, meniny má Václav

Návrh Sloveniek na súťaži v Litve získal cenu clients favorite

Zábava a prekračovanie hraníc

Medzinárodná súťaž The Omuli Museum of the Horse competition pod záštitou Bee Breeders hľadala riešenie pre historickú budovu z roku 1936. Cieľom bolo transformovať tieto priestory bývalej školy na múzeum.

Ako povedali v rozhovore pre web architecturecompetitions.com do architektonických súťaží sa zapájajú predovšetkým kvôli zábave a prekračovaniu hraníc. Poďte sa s nami pozrieť na ich návrh Omuli horse museum.

Nová tvár starej budovy

Slovenky ohromila budova školy Omuli a vďaka svojej jednoduchosti, elegancii a priestrannému parku, ktorý ju obkolesuje. „Oslovili nás obrázky jej konštrukcie, kde drevo, ako štruktúrny materiál, vytvára fantastickú textúru. Pretože je teraz budova vážne poškodená, rozhodli sme sa túto krásu obnoviť a pridať dovnútra novú štruktúru, aby fasáda školy mohla zostať ako staronová obálka“ opisujú svoj návrh držiteľky ocenenia clients favorite.

Múzeu koní Omuli
Zdroj foto: architecturecompetitions.com/omulimuseum/

Projekt si vyžadoval zakomponovať do návrhu viacero budúcich funkcií objektu. Múzeum má návštevníkom priblížiť históriu miestnych plemien koní ako i prírodnú rezerváciu Vidzeme na severe Litvy, ktorá spadá do zoznamu UNESCO. Okrem toho by mala budova poskytnúť aj ubytovacie priestory a ateliér.

„Vytvorili sme usporiadanie prekrývaného priestoru. Na prízemí vstupujú návštevníci múzea do budovy cez nový vchod. Do parku sa dostanú cez východ na opačnej strane. Pôvodné vstupy so schodiskami vedú ubytovaných návštevníkov, majiteľa pozemku a umelcov do ich apartmánov na poschodí. Tieto dva svety sú spojené priestorom bývalej haly, v ktorej bol odstránený strop. Zachované však ostali pôvodné trámy, ktoré slúžia na inštaláciu panelov dočasných výstav,“ opisujú architektky, ktoré pracujú predovšetkým na súkromných i verejných projektoch rôzneho rozsahu.

Ekologický aspekt návrhu

Jednou z hlavných tém súťaže bola recyklácia pôvodných materiálov. „Odstránené okná sa použili na návrh skleníka v blízkosti hlavnej budovy,“ hovoria Slovenky a dodávajú: „záleží nám na ekologickom profile našich projektov; ako stavebný materiál väčšinou používame drevo a na izoláciu prírodné vlákna.“

Zelený raj

 „Snívame o budúcom Múzeu koní Omuli ako o živom mieste plnom života v zime i v lete. Park je spolu s budovami v ňom zeleným rajom na prechádzky, beh a jazdu na koni či na bicykli, alebo na koncerty či umelecké dielne,“ uzatvárajú Eliška Turanská, Jana Štofan Styková a Katarína Stachoňová.

Čo hovoríte na úspešný návrh architektiek zo Slovenska vy? Napíšte nám do komentárov.

Mirka

Miroslava Kršková
Email Miroslava Kršková

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 2x
  • 5x
  • 0x
  • 0x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie