Dnes je 14.júla 2024, meniny má Kamil

Lanovke na Petřín hľadajú nový dizajn v medzinárodnej súťaži

Hľadá sa nová tvár lanovky na Petřín

Hlavné mesto Praha a Dopravný podnik hlavného mesta Prahy (DPP) pripravujú rekonštrukciu lanovkovej dráhy na Petřín. Predpokladané dokončenie tohto projektu, ktorého súčasťou je aj dizajnérska súťaž, je koncom roka 2023. „Predmetom tejto súťaže je návrh dizajnu dvoch obdobných vozov lanovej dráhy s kapacitou až 120 cestujúcich v každom z nich. Konkrétne sa jedná o návrh karosérie a interiéru vozidla. Výsledkom súťaže bude dopracovanie víťazného návrhu do podoby dizajnérskej štúdie s Dopravným podnikom hl. m. Prahy a renomovanými výrobcami,“ uvádza Dopravný podnik na oficiálnej stránke dpp.cz.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dopravní podnik hl. m. Prahy (@dppoficialni)

Vedeli ste, že? Celková suma na ceny a náhrady nákladov v súťaži činí jeden a pol milióna českých korún, čo je viac ako 59 000 eur.

Turistická a dopravná ikona

“K obmene kabíny lanovky na Petřín dochádzalo historicky približne každých tridsať rokov. Každá z generácií priniesla jedinečný dizajn a bude zaujímavé sledovať nové nápady,” komentuje vyhlásenie dizajnérskej súťaže Adam Scheinherr, námestník primátora pre dopravu a predseda dozornej rady DPP pre portál archiweb.cz.

Scheinherr tiež dodáva, že na svete nie je mnoho dopravných prostriedkov, z ktorých by mal cestujúci tak exkluzívny výhľad, ako z petřínskej lanovky. „Jej návštevnosť prevyšuje dokonca aj Pražský Hrad. Lanovka na Petřín je turistickou i dopravnou ikonou Prahy, zaslúži si, aby dostala jedinečný a nadčasový dizajn. Podľa neho nechá DPP prostredníctvom verejného obstarávania vyrobiť nové vozne, ktoré budú môcť slúžiť miestnym aj návštevníkom hlavného mesta ďalších 30 rokov. Očakávame, že šikovný dizajn a nový interiér umožní súčasnú kapacitu lanovky na Petřín ešte navýšiť,“ vysvetľuje Adam Scheinherr.

O víťaznom návrhu rozhodne päťčlenná porota v zložení Gerhard Nüssler, Jan Dědek, Jiří Pelcl, Adam Scheinherr a Anna Švarc. „Návrh kabíny nových vozidiel lanovky na Petřín by mal užívateľsky a vizuálne zodpovedať 21. storočiu. Zároveň musí ctiť požiadavky, ktoré rieši súčasná spoločnosť v podobe predovšetkým historických, ale aj ekonomických a ekologických kontextov tejto zákazky,“ hovorí porotkyňa Anna Švarc.

Previezli ste sa niekedy lanovkou na Petřín? Napíšte nám, čo by podľa vás mal spĺňať jej nový dizajn.

Mirka

beevam
redakcia
Email redakcia

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 2x
  • 7x
  • 1x
  • 2x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie