Dnes je 26.septembra 2023, meniny má Edita

Sochy inšpirované populačnými krivkami 140 krajín sveta

Umenie populačných kriviek

Sochy s názvom State of the World boli predstavené na výstave Design v Miami/Bazileji.

Každá socha predstavuje populačnú krivku jednej individuálnej krajiny. Miera pôrodnosti, dĺžka života a história krajiny sa odrážajú na tvare sochy. Každá socha tak predstavuje prierez vývojom populácie.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mathieu Lehanneur (@mathieulehanneur)

Na základni sú novonarodené deti, zatiaľ čo vrchol predstavujú starší ľudia. Väčšina sôch tak ukazuje, ako málo ľudí v spoločnosti sa dožíva 100 rokov.

Zabudnite na dvojrozmerné štatistiky

„Cieľom bolo ukázať a porozumieť všetkým ľuďom, ktorí práve žijú na tej istej planéte,“ povedal Lehanneur pre portál dezeen.com.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mathieu Lehanneur (@mathieulehanneur)

„Chcel som zmeniť dvojrozmernú štatistiku na trojrozmerný rotujúci predmet. Môžete vidieť, že každá jedna silueta sa navzájom líši,“ dodal autor.

Lehanneur získal údaje o populácii z databázy OSN, kde boli pôvodne zobrazené v matematických grafoch. Sochy následne vytlačil z hliníka pomocou 3D tlače.

Vedeli ste, že? Každý demografický vek tak predstavuje pol milimetra sochy.

„Rozhodol som sa použiť hliník, pretože dokáže absolútne rešpektovať každý jeden rozmer,“ povedal umelec. „Pre mňa má zmysel byť extrémne presný, pretože každý jeden milimeter znamená tisíce rokov,“ dodal.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mathieu Lehanneur (@mathieulehanneur)

Lehanneur tiež vytvoril striebornú sochu, ktorá predstavuje údaje o populácii pre celú Zem, ktorá je na svojom základe oveľa širšia ako na vrchole a ukazuje, aká mladá je väčšina populácie planéty.

State of the World je pokračovaním jeho predchádzajúcej série sôch s názvom The Age of the World, vytvorenej v roku 2009. Tento projekt, zbierka keramických urien, predstavoval vek obyvateľstva vo Francúzsku, USA, Japonsku, Egypte a Rusku.

Napriek tomu, že Lehanneur projekt zahájil pred desaťročím, je presvedčený, že rok 2021 bol tým správnym rokom na dokončenie aj kvôli pandémii koronavírusu.

„Toto je zlom v dejinách ľudstva. Je veľmi zriedkavé, že celý svet v zásade prežil rovnakú katastrofu. Tento okamih znovuotvorenia sveta bol tým správnym momentom,“ dodal na záver Mathieu Lehanneur.

Pre viac zaujímavých projektov nás nezabudnite sledovať aj na sociálnych sieťach.

Mirka

Miroslava Kršková
Email Miroslava Kršková

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 1x
  • 3x
  • 1x
  • 2x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie