Ekologická náhrada tradičných filtrov
Štvordielny sortiment s názvom Strøm obsahuje udržateľnú náhradu filtrov do filtračných kanvíc, čistiace tyčinky, ktoré je možné pridať do šálok alebo fliaš či samočistiaci džbán a karafu.
Tradičné vodné filtre pozostávajú z aktívneho uhlia uloženého v plastových kazetách. Aby však vytvorili ekologickejší variant, vyvinuli študentky nový materiál bez použitia fosílnych palív. Ten bol vyrobený premenou potravinového odpadu na biouhlie bohaté na uhlík. V kombinácii s prírodnými živicami tak môže mať vlastnosti termoplastu.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Výsledný produkt funguje súčasne ako filter aj ako nádoba a na rozdiel od 100 miliónov polypropylénových kaziet, ktoré každoročne skončia na skládkach, sa v pôde rozloží v priebehu jedného mesiaca.
„Využitím existujúceho odpadu môžeme znížiť negatívny vplyv filtrácie vody na životné prostredie.“ povedala Lempresová pre portál dezeen.com. „Zatiaľ čo uhlíková filtrácia imobilizuje škodlivé kontaminanty, jedinou funkciou plastovej kazety je držať aktívne uhlie. Medzitým najväčší vplyv má získavanie a výroba polypropylénu,” dodala.
Stačí odpad z kuchyne
Aktívne uhlie sa používa na čistenie vody kvôli svojej vysokej pórovitosti. Vďaka tomu má schopnosť absorbovať rôzne kontaminanty vrátane baktérií, pesticídov a dokonca aj nanoplastov. Materiál študentky vyrábajú spaľovaním banánových šupiek, ovčích kostí a iného potravinového odpadu z ich kuchýň, ako aj z miestnych fariem a reštaurácií. Spaľovanie prebieha v špeciálnej peci bez prítomnosti kyslíka.
Tento proces, nazývaný pyrolýza, neumožňuje uhlíku v biomase vytvárať počas spaľovania oxid uhličitý. Namiesto toho ho premieňa na porézny, vysoko absorpčný uhlík. Vďaka tomu trvalo ukladá uhlík obsiahnutý v potravinách, ktorý by sa inak uvoľnil do atmosféry počas rozkladu.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Biouhlie sa zmieša so spojivom včelieho propolisu a živíc zo stromov. Tak vzniká materiál, ktorý je možné odlievať, vstrekovať alebo ručne tvarovať. Z neho sa následne tvoria jednorazové filtračné pelety na použitie v karafe, ako aj samotné nádoby Strøm.
Ešte kvalitnejšie ako klasické filtre?
Böhningová a Lempresová tvrdia, že konečné produkty sa nielen zhodujú, ale dokonca prekonávajú tradičné filtre. Magnetizácia biouhlia v kúpeli železitej soli mu umožňuje čerpať ťažké kovy z vody, zatiaľ čo pridanie zvieracích kostí do uhoľného materiálu pomáha materiálu odfiltrovať fluorid.
Propolis, ktorý pozostáva zo zmesi miazgy stromov a včelieho vosku nepôsobí iba ako spojivo, ale tiež pomáha predchádzať rastu baktérií a tvorbe špiny.
„Včely ho používajú na mumifikáciu jatočných tiel všetkých nešťastných votrelcov, ako sú myši, aby zastavili šírenie chorôb,“ vysvetlili študentky a včelári. “Má teda výrazné antimikrobiálne, antivírusové, protiplesňové a protizápalové vlastnosti. Treba ho však zbierať eticky, aby nerušil úľ,” dodali.
Podľa dua je konečný materiál dostupnejší a prístupnejší ako aktívne uhlie, pretože je vyrobený z odpadových materiálov a má aj dlhšiu životnosť.
Zatiaľ čo karafy Strøm sú napájané filtračnými peletami, ktoré je možné vymeniť, aby sa predĺžila životnosť výrobkov, džbán aj krehké čistiace tyčinky je potrebné zlikvidovať, akonáhle sa ich filtračné schopnosti oslabia. Pretože sú však všetky výrobky vyrobené z kompozitu biochlór-propolis, autorky tvrdia, že sú úplne kompostovateľné na dvore a v pôde sa rozložia približne za mesiac. Biouhlie môže dokonca prispieť k obohateniu pôdy.
Vedeli by ste si predstaviť filtrovanie vody pomocou týchto filtrov a tyčiniek? Napíšte nám do komentára.
Mirka
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.