Dnes je 25.septembra 2022, meniny má Vladislav

Administratívna budova v Göteborgu postavená z dreva

Odvážny projekt

Ako prvá drevená kancelárska budova vo švédskom meste bola Nodi navrhnutá spoločnosťou White Arkitekter, aby predviedla konštrukčné možnosti dreva.

„Uskutočniť projekt ako Nodi, si vyžaduje odvahu,“ povedal Joakim Hansson, hlavný architekt projektu pre portál dezeen.com. „Vďaka úzkej, ambicióznej a otvorenej spolupráci medzi všetkými stranami sa nám podarilo vyvinúť priekopnícky projekt jednej z prvých drevených kancelárskych budov vo Švédsku,“ dodal Hansson.

Jeho najvýraznejším prvkom je jeho drevená konštrukcia, ktorá je viditeľná zvnútra aj zvonku.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Glen Jackson (@fcukzuck)

Ide o stĺpovú trámovú konštrukciu z lepeného lamelového dreva, ktoré vyrobila švédska spoločnosť Moelven z jedlí pestovaných v strednom Švédsku a Nórsku.

Hrejivý, no racionálny interiér

Vďaka hĺbke tejto štruktúry drevo vytvára v rámci fasády výklenky na sedenie. “Chceli sme odhaliť čo najviac dreveného rámu, aby sme predviedli jednoduchú, ale výraznú estetiku dreva,” vysvetlil autor.

Nodi, vyvinutý realitnou spoločnosťou Next Step Group, obsahuje štyri poschodia kancelárií nad maloobchodnými priestormi na prízemí.

Nie je prekvapením, že interiéry pôsobia hrejivým dojmom, ktorý im dodáva drevo. Dispozičné riešenie kancelárií je vysoko racionálne, so štyrmi rohovými jednotkami na každom podlaží, organizované okolo centrálneho jadra obsahujúceho zasadacie miestnosti, kuchynky, toalety, schodisko a výťahy.

Štúdio dúfa, že ukáže, že je možné vytvárať súčasné drevené budovy, ktoré spĺňajú stavebné predpisy a ponúkajú zdravšie a pohodlnejšie prostredie. „Je dôležité, aby tento typ projektov existoval a aby boli nájomcovia presvedčení, že vytvára atraktívne pracoviská,“ dodal Hansson na záver.

Vedeli by ste si predstaviť prácu v podobnom prostredí? Napíšte nám váš názor do komentára.

Mirka

Miroslava Kršková
Email Miroslava Kršková

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 1x
  • 2x
  • 1x
  • 4x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie