Čím bol výnimočný architekt Antoni Gaudí?

Vedeli ste o tom, že najznámejší katalánsky architekt čerpal inšpiráciu z prírody? Vytvoril dokonca nový druh architektúry - organickú architektúru. Reč je o architektovi s menom Antoni Gaudí. Čím sa odlišoval od ostatných architektov a ktoré jeho stavby by ste určite mali vidieť? Viac sa dočítate v nasledujúcom článku.

0
143
Gaudi múzeum
Zdroj: wikipedia.org
Antoni Gaudí

Antoni Gaudí bol pôvodom z rodiny kováčov a podľa jeho vlastných slov práve predkom vďačí za schopnosť vizuálne si predstaviť rôzne tvary, formy a farby. Odborníci sa zhodujú, že nebyť tejto schopnosti, Gaudí by sa len ťažko zaradil k najuznávanejším architektom sveta. Gaudího tvorba má v rámci architektúry vlastnú kategóriu, ide o organickú architektúru. Tá sa podobne ako väčšina Gaudího stavieb vyznačuje funkčnosťou a prirodzenými tvarmi, aké nájdeme v prírode. Ak sa vám páči tento umelec, vyberte sa po jeho stopách.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa #CasaBatlló | Gaudí Barcelona (@casabatllo),

Casa Milá

Stavba Casa Milá, známa aj ako La Pedrera (v preklada Hromada kamenia), je jednou z dych vyrážajúcich stavieb Gaudího v Barcelone. Gaudí túto nevšednú budovu navrhol na objednávku, v tom čase uznávaného obchodníka Pere Milá Camps. Ako prezrádza samotný názov, hlavným stavebným materiálom bol kameň, konkrétne vápenec. Katalánsky architekt ho zvolil, pretože vápenec sa vyznačuje nerovnosťami a nepravidelnými tvarmi. Budova tak skoro dokonale pripomína hromadu kamenia, rovné steny by ste na nej hľadali márne.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Love Barcelona (@bcn.love),

Dom ako múzeum

Okrem v skutku fenomenálnych stavieb nájdete v Barcelone aj Gaudího múzeum. Múzeum sídli priamo v jeho niekdajšom dome v parku Güell. Návštevníci tu majú možnosť vidieť zbierku nábytku a dekoračných objektov, ktoré Gaudí navrhoval popri práci architekta. Zariadenie múzea odkazujúce na Gaudího spôsob života vám dá príležitosť vrátiť sa späť v čase. Zažijete tak prelom 19. a 20. storočia, najúspešnejšie obdobie katalánskeho architekta. 

Zaradíte do programu návštevy Barcelony aj niektorú z budov, pod ktoré sa podpísal Antoni Gaudí? Dajte nám vedieť v komentároch.

Andrea

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto