Dnes je 26.septembra 2022, meniny má Edita

Inovácie a architektúra: bude projekt Slovenky čistiť oceány?

Pribúdajúci odpad je jedným z najnaliehavejších problémov našej planéty. V súčasnosti pokrýva plochu približne 1,6 milióna na hladine Tichého oceánu. O tomto ostrove odpadu sa často hovorí ako o ôsmom kontinente sveta. Obrovská plávajúca stanica s názvom 8. kontinent by mala pomôcť tento problém vyriešiť.

Model tvoria vzájomne prepojené objekty v tvare okvetných lístkov, ktoré stoja na tikadlových plošinách. Skladá sa z piatich hlavných častí: bariéry, zberača, skleníkov, výskumno-vzdelávacieho centra a priestorov pre výskumníkov. Každá z týchto častí je prispôsobená svojej funkcii. Bariéra zbiera odpad z vodnej hladiny a posúva ho do zberača, kde sa odpad triedi a premieňa na recyklovateľný materiál. Skleníky pripomínajúce veľké lodné plachty slúžia na pestovanie rastlín pomocou hydroponickej kultivácie (metóda pestovania rastín bez pôdy, iba za pomoci vody). Výskumno-vzdelávacie centrum umožňuje sledovať a skúmať morské procesy. Verejné priestory a priestory pre výskumníkov prechádzajú stredom budovy a spájajú všetky tieto časti dohromady.

vedecká stanica na čistenie oceánu s názvom 8. Kontinent - projekt
Photo by https://petrakovalenka.myportfolio.com/8th-continent

Projekt je koncipovaný tak, aby bol dokonale sebestačný, adaptoval sa a ťažil z okolitého prostredia. Budovy sú dizajnované tak, aby umožnili vzduchu prechádzať stanicou, čo zvyšuje jej odolnosť voči silnému oceánskemu vetru. Okrem toho zhromažďujú vodu na zavlažovanie a využívajú prílivovú aj solárnu energiu. Prírodné sily zároveň ovplyvňujú pohyb a polohu stanice, ako aj jej vnútorné prostredie.

vedecká stanica na čistenie oceánu s názvom 8. Kontinent - projekt
Photo by https://petrakovalenka.myportfolio.com/8th-continent

“všetko, čo si jeden človek dokáže predstaviť, iný dokáže uskutočniť.

  1. kontinent získal najvyššie možné ocenenie Grand Prix Award 2020 za architektúru a morské inovácie od nadácie Jacques Rougerie, ktorá oceňuje vizionárske projekty podporujúce spoluprácu medzi vedcami a dizajnérmi.
vedecká stanica na čistenie oceánu s názvom 8. Kontinent - projekt
Photo by https://petrakovalenka.myportfolio.com/8th-continent

Ako sa vám táto plávajúca kvetina na hladine oceánov páči? Ste aj vy inovátor a zaujímate sa o novinky aj z podmorského sveta? Napíšte nám svoje komentáre pod článok. Budeme sa tešiť.

LENKA

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 7x
  • 5x
  • 0x
  • 0x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie