Dnes je 02.júla 2022, meniny má Berta

Virtuálna realita: všetko čo ste o svojej budúcnosti chceli vedieť

Kde sa vzala a ako slúži?

Virtuálna realita je prostredie, ktoré verne kopíruje skutočnosť predovšetkým obrazmi a zvukmi, hoci zapojiť už dokáže aj hmat či čuch. O virtuálnej realite sme prvý raz počuli v 70-tych rokoch minulého storočia, ale až neskôr, s rozvojom technológií sa dostala bližšie k bežnému človeku. Už dávno nepatrí len do sféry počítačových hier. Široko sa uplatňuje v cestovnom ruchu, vede a výskume, realitách, bezpečnostných technológiách aj v školstve.

Dokáže nám sprostredkovať zážitky, ktoré si nemôžeme dovoliť, cestovať na miesta vzdialené tisíce kilometrov. Virtuálna realita vie sprostredkovať „návštevy“ pamiatok po celom svete. Môžete sa prejsť po známych galériách, múzeách, hradoch, zúčastniť sa koncertov, výstav. Dokonca si pomocou nej môžete užiť vzácnu delfínoterapiu. Úžasné, však?

virtuálna realita je prístupná online
Photo by FunkyFocus on Pixabay
Čo na zážitok vo virtuálnej realite potrebujeme?

Základom sú okuliare na virtuálnu realitu. Nazývajú sa aj headsety, teda náhlavné súpravy. Používajú sa vždy v kombinácii s počítačom, smartfónom alebo hernou konzolou. Ak chcete tento zážitok zažiť doma, mali by ste si zaobstarať súpravu na virtuálnu realitu, ktorej súčasťou bude headset, prípadne ďalšie komponenty ako ovládače alebo slúchadlá. Ak má byť zážitok z virtuálnej reality naozaj realistický, potrebujete kvalitný obraz s veľmi vysokým rozlíšením pre každé oko zvlášť. Full HD rozlíšenie v tomto prípade nemusí stačiť. Rozumným minimom je celkové rozlíšenie aspoň 4K, v opačnom prípade je obraz „kockovaný“. Dôležitý je zároveň dostatočný počet snímok za sekundu a vysoká obnovovacia frekvencia. To preto, aby bol obraz aj plynulý, nie trhaný. V opačnom prípade bude zážitok z virtuálnej reality slabý alebo dokonca až nepríjemný.

Na toto pozor!

Ako všetko na svete, aj virtuálna realita má svoje nevýhody. Pri intenzívnom používaní headsetu môžete zažiť stav podobný morskej chorobe, odborne nazývaný kinetóza. Prejavuje sa bolesťou hlavy, nevoľnosťou, závratmi a celkovou slabosťou. Prečo vzniká? Obraz vnímaný očami nekorešponduje s informáciami od rovnovážneho orgánu vo vnútornom uchu. S virtuálnou realitou to teda neodporúčame preháňať. 🙂

dievčatko na bicykli s headsetom
Photo by Pexels on Pixabay
Bude z nás „človek virtuálny“?

Dnes je už bežné vidieť 3-ročné dieťa s tabletom v ruke. Virtuálna realita má ešte oveľa väčší potenciál. Svoje pevné miesto si nájde v mnohých, ak nie všetkých odvetviach priemyslu, vo vede aj medicíne. Tieto technológie nepochybne skvalitnia náš život, ale nezabúdajme ostať aj nohami pevne na zemi, v našej skutočnej realite.

Čo na takéto inovácie hovoríte vy? Budeme sa tešiť z vašich postrehov v komentároch!

Barbara

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 5x
  • 4x
  • 1x
  • 0x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie

Warning: Constant WP_USE_THEMES already defined in /data/0/7/077898fe-a9e2-4dcf-9ec0-14e7b02511e6/beevam.sk/web/index.php on line 14