Dnes je 30.marca 2023, meniny má Vieroslava

Architektonická súťaž na novú zónu Janíkov dvor

Viac parkovacích miest a nájomných bytov

Nová zóna v mestskej časti Petržalka by mala obyvateľom poskytnúť parkovací dom, nájomné byty, stredisko pre seniorov, ale aj škôlku či priestory pre obchody, služby a reštaurácie. Projekt polyfunkčnej zóny Janíkov dvor má riešiť otázku nedostatku parkovacích miest a dopyt po dostupnom bývaní.

Budúca zóna sa bude nachádzať na doteraz nevyužitom pozemku s rozlohou 33 100 m². V jeho blízkosti by mala v budúcnosti vzniknúť aj nová električková zastávka.

„Vyhlasujeme architektonickú súťaž, ktorá je unikátna svojou komplexnosťou, pretože rieši nové byty, parkovací dom, škôlku a ďalšiu chýbajúcu občiansku vybavenosť. Na najväčšom sídlisku v  strednej Európe zlepšíme občiansku vybavenosť, skrášlime verejné priestory a prinesieme alternatívne riešenie pre skupinu ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť komerčné bývanie. Vznik novej škôlky pre 80 detí uľahčí život viacerým rodinám. Preto som presvedčený, že tento projekt významne skvalitní život mnohým obyvateľom a priblíži Bratislavu k  vyspelým európskym mestám,“ vysvetlil primátor Bratislavy Matúš Vallo pre portál mib.sk.

Architekti majú voľnú ruku

Projekt a samotná súťaž sú okrem svojej komplexnosti zaujímavé aj tým, že architektom striktne neurčujú počet budov a nechávajú im v tomto smere voľnú ruku.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa MIB (@mib.sk)

Termín, dokedy sa budú môcť architekti zapojiť do súťaže je 2. 2. 2022. Druhé kolo súťaže potrvá do 6. 5. 2022. Víťazný návrh by mohol byť známy už v júni toho istého roka. Podľa portálu mib.sk je odhadovaný rozpočet projektu 32 miliónov eur s  DPH.

„Od súťaže očakávame, že prinesie vysoko kvalitný návrh v lokalite, ktorá je najmä veľkou urbanistickou výzvou. Aj vďaka veľkosti a zloženiu lokalitného programu, ktorý je tvorený pestrým mixom funkčných náplní, súťaž ukáže, ako môže vyzerať plnohodnotná polyfunkčná mestská zóna postavená v 21. storočí,“ hovorí Peter Lényi, riaditeľ sekcie súťaží metropolitného inštitútu Bratislavy.

90 nájomných bytov má pomôcť magistrátu na ceste za cieľom rozšírenia možností nájomného bývania. Okrem samotnej polyfunkčnej zóny by mali architekti v návrhoch myslieť aj na revitalizáciu okolia. Vítané sú preto akékoľvek riešenia, ktoré pomôžu zmierniť dopady na životné prostredie a klímu.

„Výstavba Park and Ride parkovacieho domu počíta s kapacitou 499 miest pre autá a bezpečným stojiskom pre 100 bicyklov. Ambíciou Park and Ride parkovacích domov je  znížiť objem individuálnej automobilovej dopravy smerujúcej do centra mesta a rezidenčných zón a zachytávať týchto vodičov podľa možnosti na okraji územia Bratislavy,“ uvádza stránka metropolitného inštitútu Bratislavy.

Participácia občanov

Metropolitný inštitút Bratislavy v rámci participatívneho procesu zisťoval s pomocou 70 respondentov, aká občianska vybavenosť je v danej oblasti potrebná. „Obyvatelia hovorili primárne o chýbajúcich škôlkach. Ako ďalšia v poradí bola preferencia na gastro prevádzky, najmä pre stravovanie v čase obeda. Obe tieto požiadavky sa stali súčasťou  architektonického zadania,“ vysvetlila Milota Sidorová, riaditeľka sekcie mestských štúdií a  participácie mib.

Súčasťou projektu by mala byť preto aj škôlka pre 80 detí a priestory pre opatrovateľskú službu pre 40 klientov.

Pre viac aktuálnych zaujímavostí nás nezabudnite sledovať aj na sociálnych sieťach.

Mirka

Miroslava Kršková
Email Miroslava Kršková

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 4x
  • 5x
  • 0x
  • 2x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie